/ 2016 QBA Finalists & Winners | Tamworth Business Chamber

2016 QBA Finalists & Winners

Award Finalists and Winners

Excellence in Customer Service in Retail

Finalists

  • Leading Edge Tamworth
  • Azalea Florist
  • Blooms The Chemist
  • Petbarn

Winner

Leading Edge Tamworth

Excellence in Customer Service in Hospitality - Accommodation

Finalists

  • Austin Tourist Park
  • CH On Peel Boutique Hotel
  • Best Western Sanctuary Inn

Winner

Austin Tourist Park

Excellence in Customer Service in Hospitality – Food & Beverage

Finalists

  • Deco Restaurant/CH On Peel Boutique Hotel
  • J&L Family Business
  • Cascada Restaurant & Bar
  • Cold Rock

Winner

CH On Peel Boutique Hotel

Excellence in Customer Service in Employment, Education & Training

Finalists

  • Manilla Community Preschool
  • Milestones Early Learning Centre CBD
  • University of Newcastle
  • BEST Employment
  • Denison Street Learning Centre
  • Parasol EMT New England

Winner

University of Newcastle

Excellence in Customer Service in Health & Wellbeing

Finalists

  • Will-Power Spin & Fitness
  • headspace Tamworth
  • Eyecare Plus Tamworth
  • HealthWISE New England North West

Winner

headspace Tamworth

Excellence in Customer Service in Trades & Services

Finalists

  • GOODWIN KENNY
  • Aquanorth Plumbing & Irrigation Specialists
  • Tamworth Fencing
  • Rabbit Electrical Services

Winner

Aquanorth Plumbing & Irrigation Specialists

Excellence in Customer Service in Hair & Beauty

Finalists

  • Laura's Skin Care
  • Straight Lines In Hair
  • Halo Hair Couture
  • allure
  • A Bela Vida Beauty
  • Hair Zoo
  • Beautylicious

Winner

Laura's Skin Care

Excellence in Customer Service in Professional Services

Finalists

  • Tamworth Event Planners - Wedding Angels
  • Ruralco Property Davidson Cameron Real Estate
  • Inland Technology
  • Travel Diversity

Winner

Tamworth Event Planners - Wedding Angels

Excellence in Customer Service in Manufacturing, Construction & Rural Industry

Finalists

  • AVRO METALAND
  • Michelle Fleming Racing Stables
  • Simmonds Kitchens
  • Furneys Rural

Winner

AVRO METALAND

Excellence in Customer Service in Tourism, Sport & Entertainment

Finalists

  • Northwest Tennis Academy
  • Tamworth Jockey Club
  • Flight Centre
  • Volcania Art Glass

Winner

Volcania Art Glass

Excellence in Customer Service in Motor Transport Sales & Service

Finalists

  • Bob Jane T-Mart
  • Tamworth Valley Motors
  • Peel Valley Motors
  • GOODWIN KENNY

Winner

Tamworth Valley Motors

Excellence in Community Involvement

Finalists

  • Ruralco Property Davidson Cameron Realestate
  • Happy Smiles Dental Care
  • Petbarn
  • GOODWIN KENNY

Winner

Happy Smiles Dental Care

Excellence in Workplace Health & Safety

Finalists

  • Tamworth Horse Transport
  • JumpUp Trampoline Zone
  • Safety Roof Rail Service

Winner

Tamworth Horse Transport

Excellence in Supporting Mental Health Recovery

Finalists

  • House With No Steps
  • The Benevolent Society
  • batyr
  • Tamworth Community College

Winner

The Benevolent Society

Defence Reserves Supportive Employer Award

Finalists

  • SafeWork NSW
  • Northern Inland Credit Union
  • Tamara Private Hospital

Winner

SafeWork NSW

Excellence in Innovation

Finalists

  • Horsanity
  • Will-Power Spin and Fitness
  • D & C Projects

Winner

Horsanity

Excellence in Sustainability

Finalists

  • Serum Australis Pty Ltd
  • Aus Skips

Winner

Serum Australis Pty Ltd

Employer of Choice

Finalists

  • PRDnationwide Tamworth
  • Tamworth Community College
  • Joblink Plus
  • Forysths Chartered Accountants and Financial Advisors

Winner

Joblink Plus

Excellence in Small Business

Finalists

  • Ivory Lane Event Styling & Hire
  • Garage Doors & More
  • Tamworth Fencing
  • Northwest Tennis Academy

Winner

Tamworth Fencing

Excellence in Business Ethics

Finalists

  • Fiona's MiniBuses
  • Azalea Florist
  • Tamworth Horse Transport
  • Countrywide Strata Management

Winner

Countrywide Strata Management

Young Executive

Finalists

  • Lucinda Elizabeth May Hubbard
  • Daniel McCulloch
  • James Willmott
  • Isiah Waldermar Olig - Grennan

Winner

Daniel McCulloch

Young Entrepreneur

Finalists

  • Jane Brennan
  • Larissa Fogarty
  • Sara Crowe
  • Nicolas Hinwood

Winner

Nicolas Hinwood

Business Leader

Finalists

  • Gavin Heywood
  • Ada Maughan

Winner

Ada Maughan

Excellence in Business

Finalists

Winner

Forysths Chartered Accountants and Financial Advisors

Regional Business of the Year

Finalists

Winner

Volcania Art Glass

Noel Park Award

Finalists

Winner

Rod Laing